Згідно з рішенням Національної комісії, яка стежить за регулюванням у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №2263 від 30 грудня 2025 року, з 1 січня 2026 року в Україні почали діяти нові зелені тарифи на електроенергію, що виробляється приватними домогосподарствами.
У цій статті розглянемо, які суми виплат передбачені та як можна оформити зелений тариф.
Умови зеленого тарифу 2026
Зелений тариф для сонячних електростанцій потужністю до 30 кВт визначається відповідно до року, коли вони були введені в експлуатацію.
Найвищі ставки зберігаються для об’єктів, запущених у 2013–2014 роках, тоді як нові установки, що вводяться в період з 2026 по 2029 роки, отримають мінімальну ставку — 587,68 коп./кВт·год без ПДВ.
У тарифах передбачено поступове зниження виплат для нових СЕС.
Для приватних вітрових установок потужністю до 30 кВт, що були запущені в експлуатацію у 2015–2019 роках, зелений тариф складе 574,39 коп./кВт·год без ПДВ.
Для нових вітрових установок потужністю до 50 кВт, введених у період з 2026 по 2029 роки, буде установлена нижча ставка — 460,04 коп./кВт·год без ПДВ.
Комбіновані вітро-сонячні системи тієї ж потужності (до 50 кВт) у 2026–2029 роках матимуть тариф у 526,52 коп./кВт·год без ПДВ, вартість також буде залежати від року введення об’єкта в експлуатацію через застосування понижувальних коефіцієнтів.
Як підключити зелений тариф у 2026 році
Зелений тариф в Україні являє собою грошові виплати з боку держави за викуп електроенергії, виробленої приватними домогосподарствами з відновлювальних джерел, таких як сонячні чи вітрові установки.
Щоб мати можливість продавати електроенергію за зеленим тарифом, необхідно встановити власну генеруючу установку, переважно це сонячна електростанція на даху приватного будинку потужністю до 30 кВт.
Система повинна бути оснащена спеціальним двонаправленим лічильником, котрий окремо враховує спожиту електроенергію та ту, що постачається в мережу.
Далі потрібно укласти угоду з постачальником універсальних послуг, який фактично скуповує надлишок електроенергії за відповідним зеленим тарифом.
Після завершення всієї документації та запуску системи домогосподарство працює в двох режимах: частину електроенергії використовує для своїх потреб, а надлишок автоматично постачається в мережу.
Цей надлишок обліковується та оплачується щомісяця або щоквартально за тарифом, що залежить від року введення станції в експлуатацію.
Підписуйтесь на Новини Одещини Telegram / Facebook / Google News
